26 Eylül 2010 Pazar

AYKUT KOCAMAN FENERİ YAKTI !!!!

Tüm Fenerliler gibi bende Fenerbahçenin şu anki durumuna  çok üzülüyorum. Hele bu sene hem Şampiyonlar liginde, hem de UEFA kupasında ayarımızın çok altındaki takımlara yenilerek kupadan elenmememiz kesinlikle affedilebilir bir şey değil. İnsan kabul edemiyor bir türlü. Hakem hatası şu bu olsa neyse diyeceğiz ancak inanılmaz bir çöküntü ve hüsrana dayalı futbol yüzünden kahroluyoruz. Geçen sene  yalnızca kendini aşma başarısı gösteren Bursasporla başa baş şampiyonluk oynuyorsunuz ve hiç ders almadan bu seneye geliyorsunuz. Avrupa macerasındasınız lige yeni başlıyacaksınız, hala transferlerdeki belirsizlik bu üzücü sonucu getirdi bu camiaya. Fenerbahçe gibi büyük bir kulüp gelen geçenden dayak yiyen şamoroğlan misaline dönüştü ligin başında. Bu sonuçlardan sonra topun ağzındaki tabiyki ilk isim Aykut Kocaman. Bakıldığında evet bütün sorumluluk Aykut Kocamana ait ancak onun dışındaki etkenleri değerlendirirsek daha objektif olabiliriz. Bu değerlendirme ise 4-5 yıl geriye gidilerek yapılmalıdır.

Kulubün eski teknik patronları Aregones ve Dauma zaman zaman transfer konusu soruluyor verdikleri cevap takım yeterli. Bal gibi hepimiz biliyoruz muhakkak transfer  lazım. Ancak bu iki teknik trektör Fenerbahçe ruhu olmadığı için aldığı paraya bakarak yönetimin istediği çemberde hareket ederek ihtiyaçlarına rağmen transfere gerek yok diyebildiler. Şunu deme cesaretleri hiç olmadı 'Ben şu şu futbolcuları almam lazım, şayet bu transferler olmassa şampiyonluk ve büyük Fenerbahçe hayal olur'. Ve sonunda torunlarına yetecek kadar para ile gittiler.


Üç beş sezondur  Fenerbahçe takımı transferde harcanan paraların büyüklüğü, Anelka , Kezman, Roberto Carlos, Guiza , Alex, Santos gibi sansosyon futbolcuların varlığı söylemleriyle hep şampiyon takım olarak lanse edildi. Ancak başta teknik direktörler olmak üzere futbolcularının çoğu vasat sayılabilecek düzeyde idi.. Yaşlı bir Aregones, daha sonra kaç kez denenmiş Daum gibi bence sıradan teknik adamlar Fenerbahçe için zaman kaybı idi. Roberto Carlos artık meslek hayatının son parasını basmak için gelmişti.(Ancak Carlos reklam ve para anlamında bize çok getirisi oldu) Guiza ne yaptığı belirsiz iyi niyetli ama Fenerbahçenin forvet yükünü sırtlanacak tarzda değildi, Santos tekniği çok iyi ama fizik açısından yetersiz (Zaten Alex var daha iyi özellikte), Cristian Baroni oyunu değiştirme becerisi olmayan , Blica hem çok ağır hem de çoğu zaman dengesiz, Lugano iyi desek git gide yaşlanmakta ve kırmızı karta müsait. Bu yabancı kuşakta sadece Alex takımın en iyisi mükemmel bir tekniğe sahip. Hakkını vermek lazım  bize yıllardır sadece o göz zevki veriyor. Diğer yabancı futbolcuların kalitesiz olması ve koşmamaları Alex 'ide zor duruma soktu. Galatasarayda Hagi kraldı o koşmazdı, bir pas atardı yetiyordu, sahada olması diğer futbolcular için güven demekti. Ancak diğer GS futbolcularda Hagi'nin koşmama pres yapmama eksikliğini  onlar kapatıyordu. Fenerbahçede en büyük problem bu zaten herkes yıldızım ben koşmam diyor. Koşmaması gereken biri varsa o kontenjan beyni ile oynayan Alexdir. Türk futbolcular ise;
Yılların yedeği Semih iyi ancak tam olarak yeterli değil, zaten çok  çok iyi olsa Avrupadan teklif gelmesi gerekmez mi?  Emre bir zamanların en iyisi idi.  Hala top tekniği mükemmel, ancak çok hırslı ve saldırgan olabiliyor bu da en çok ona zarar veriyor. Emre bu psikolojide olduğu zaman kart görme ve kendini sakatlama şansına sahip oluyor. Emre Alex gibi sakin ve daha kontrollü olursa çok başarılı olur. Kazım çok farklı bir topçu nerede ise dünyada sayılı bir tarzı var. Akıllı ve ciddi olsa Fenerbahçede kalabilir. Ama uçuk tarzında olduğu için böyle bir futbolcu burada olamaz. Uğur ve Gökhan Türk statüsünde bulunacak iyi iki futbolcu ancak onlarında zaman zaman ne  yaptıkları belli olmuyor. İyi niyetliler ve Türk kontenjanı açısından Fenerde olmaları lazım, ama ikisi içinde çok iyi, dünyada şöyle böyle takımlara gider demek güldürmeyelim kendimizi. Bu iki arkadaşta transfer olsalar başka kulüplere ancak Bursa , Kayseri ye gidebilirler. Hele geçen sene Fenerbahçenin en komik transferi , Trabzonun zaten göndermek istediği Gökhan Ünali alıp bunu da başarı göstermek. Bu arada takımın bankosu Aurellonun takımdan gitmesine izin veriliyor. Benim en anlamadığım konu bu zaten. Şimdik bu kadro sözde Şampiyonlar liginde final oynayacak. Ya bu basın bu Fenerbahçayi bu kadar abartmak durumunda mı? Bu futbolculardan hangisi Avrupanın transfer listesinde..Her transfer döneminde şu alınacak bu gelecek şişirme haberler. Fenerbahçe transfer polikası çok ilginç, ne kadar dünya basınında tanınmış problemli adam varsa Fenerbahçede. Bir zamanlar Ortega,  Kezman, Anelka, işi bitmiş Roberto Carlos. Mesela Carlos geldiğinde, ya da bir diğer transfer , hemen sanki şampiyonlar liginde final oynayacağız deniliyor. O zaman Ronaldo, Henry, Messi, Kaka ve bir çok yıldızı olan takımlar her sene şampiyon olması lazım..

Bu sene yönetim Aykut Kocamanı getirdi takımın başına, herkes Aykut'tan çok şey bekledi, Aykut gelecek okus pokus bütün takımı bir anda değiştirecek. Ancak Aykut'un gelmesi bayağı geç oldu. Bu arada transferler oldu olacak derken biz önce Young Boys daha sonra Paok  Avrupaya erken havlu attık. Ligde de şu an çok iyi durumda değil Fenerbahçe. Ve kılıçlar çekildi Aykut Kocaman' ın defteri eğer 1-2 mağlubiyet alırsa dürülecek..
Bu arada Aykut Kocaman Kim ? Aykut Kocaman futbolculuğunda az konuşan, işini yapan kişilikli ve düzeyli bir futbolcu. Konuşmaları ve demeçleri kontrollü. Peki Aykut Kocaman bu süreçte ne kadar hatalı. Bence Aykut'un suçu yok, gerçekten enkaz bir takım aldı. Yukarıda bahsettiğimiz futbolcular ortada . Belki bu kadro Türkiye'yi götürebilir ya Avrupa?  Zaten sorunun cevabıda geldi, Eylül ortası gelmeden Avrupa'da yokuz. Bu sebeple Aykut sadece şurada eleştirilebilir, yapılan şu an ki transferler daha önce gerçekleşebilir miydi?

Bu seneye kadar ki transfer politkası yıldız, iş yapmayan, Avrupa'da heyacanını doldurmuş, yaşlı ve de problemli futbolcular alımı tarzında idi. Aykutun şu ana kadar yaptığı transfer politikası ise bence devrim niteliğindedir. Bu sene  Gürcan Dağdaşın dediği gibi Marsilya modeli bir transfer politikası var, gerçekten de öyle..Alınan futbolcular rastgele değil, Aykut sabırla Fenerbahçenin neresi eksik ise nokta atışı transfer yaptı. Niang  çalışkan yetenekli, sonuca ulaşan, şımarık olmayan ve kendini ispatlamış..Stoch inanılmaz bir futbolcu belki yılın transferi, Dia yı izlediğim kadar bayağı iş yapacak, Yobo da ortanın üstünde gözüküyor.
Ancak Fenerbahçe kaç yıldır yatışta. Bu sebeple Aykutun yaptığı bu inanılmaz transferler şu an gözükmüyor. Bana kalırsa en az üç adet daha kaliteli adam almak lazım....Guiza, Semih, Gökhan al birini vur ötekine..Hepsi yarım. Bence Niang gibi 11 de kesin oynayacak bir forvet, bir orta saha, birde defansa ihtiyaç var.

Fenerbahçeliler olarak yıllardır kendimizi kandırıyoruz..Ligde Galatasarayı yenmeyi başarı olarak görmekteyiz. Ama Galatasaraylılar Avrupada çok başarı kazandı hemde kısıtlı bütçe ile. Haklarını verelim bayrağımızı gururla ve başarı ile dalgalandırdılar. Hatta kendilerinin bile bir daha hayal edemeyeceği başarılar kazandılar..Bu sebeple yiğidi öldür ama hakkını ver demek lazım .Galatasaray Türkiye'nin Avrupadaki açık ara en başarılı takımıdır..
Ancak bu bir yana Fenerbahçelilerin futbolcu  yönetim ve taraftarların Galatasarayı yenince yaşadıkları sevinci kabullenemiyorum. Türkiye liginde GS dahil bize rakip camia görmüyorum. Açık konuşuyorum benim rakibim
 Galatasaray asla olamaz. Benim rakibim Mancester, Porto, Bayern, Valencia, Arsenel, Lion, Roma, Milan olması gerekmez mi? Bu seyirci, bu stad, bu alt yapı, bu camia mükemmel. Kusura bakmayın ama çok dipteyiz, bizim rakibimiz Paok değil, Young boys değil. Bu takımları 6-2 , 4-1 yeneceğiz ve maç sonunda üzüleceğiz biz bu takımdan niye 2 tane yedik. Bizim bu seviyede olmamız lazımdı. Evet biz Fenerbahçeliler 2 yıl önce Şampiyonlar Liginde çeyrek final heyacanı yaşadık. Bu güzel bir başarı  ancak hedefteki Fener her yıl Şampiyonlar Liginde oynaması gereken bir kulüpdür.

Ben Kasımpaşa maçını çıkış olarak görüyorum . Kasımpaşa ve Gençlerbirliği maçlarından alınacak 6 puan Fenerbahçeyi düze çıkaracak ve de Aykut Kocamanın koltuğu sağlamlaşacak. Çünkü Aykut iyi şeyler yapıyor, akıllı, gösterişsiz, verimli transferler yaptı . Her sene takımı bozmadan 2 tane sağlam adam alınırsa 2 sene de çok güçlü bir Fenerbahçe olacaktır. İlk 5 haftada hazır olmadığımız için iki derbide yara aldık, bu da bir şansızlıktı inanıyorum ilerki haftalar  takım oturacak ve daha iyi şeyler olacak .

 ''Sönen Feneri Aykut Kocaman tekrar yakmıştır.'' 

Sönmemek üzere...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder