24 Eylül 2010 Cuma

SIFIR ARAÇ ALACAKLAR DİKKAT

Sıfır araç alırken dikkat edilecek hususlar:

İnsanlar niye sıfır araç almak ister, bu bir lüks müdür, gereksiz ve maddi açıdan zarar mıdır?.
Maddi gücünüz yeterli ise , temiz ve sorunsuz bir araya binmek istiyorsanız, kafanızda alacağınız arabadan eminseniz ve de en az 2.5 yıl kullanacaksanız sıfır araç tavsiye edebilirim. İşiniz ve mesleğiniz sanayi ile ilgisiz ve de hatta siz memur, mühendis , doktor kısaca araçtan çok anlamayan bir çalışansanız sıfır araç sizin açınızdan avantajdır. Çünkü Türkiyede 2. El piyasasında güven konusunda bence büyük problemler var. İkinci el araba alıyorsunuz muhtemelen başta kazık yiyorsunuz . Çünkü aracın problemleri, vurukları vs. sonra çıkıyor hele araçtan hiç anlamıyorsanız sanayiden çıkamazsınız . Bu sebeple maddi durum iyi ise sanayi ye vereceğiniz parayı yeni bir araca vererek daha iyi bir alışveriş yaparsınız.

Sıfır araçın avantajları; sıfır araçlar 2-3 yıl hiç masraf çıkarmaz . Şehir dışında yolda kalma korkusu yaşamazsınız . Araçın fren, motor vs aksamları size güven anlamında problem çıkarmaz. Araç temizdir, koku ve kirle uğraşmaz temizleme parası az verirsiniz. Teker durumu, akü, filtre balata vs masrafınız olmaz. Diğer sıkıntılarda garanti kapsamındasınızdır.
Dezavantajları; Şartlar istediğiniz gibi gitmedi kısa sürede satmanız gerekti, maddi açıdan zarardasınızdır. Vergisi fazladır. Kesinlikle kasko şarttır..

Alırken Nelere dikkat edilmeli:

Aracı uzun süreli kullanmak için aldığınızdan; İhtiyacınızı karşılaması, benzin ve dizel oluşu, kullanım kolaylığı, güvenliği, küçük ve büyük olması, düz ve ya otomatik vites özelliği ,servis ağı ve oturmuşluğu, şehiriçi ve ya dışı kullanım, sağlamlığı ,iç dizaynı ve özellikleri. Şayet aracı aldınız içinize sinmeyen bir şey olursa satmak gerektiğinde 3-4 milyar zarara girebilirsiniz..

Tavsiye etmek istediklerim:

1-) Araç tercihini sağlamlığına güvendiğiniz markadan alın. Kazalarda bu güven daha iyi anlaşılacaktır.

2-)Aracınız düz vites mi olsun , otomatik mi?. Ayağınızda ve belinizde ağrı fıtık varsa düz vites sıkıntılı olabiliyor. Kalp, tansiyon,heyacan,stres ve kullanım zorluğu varsa otomatik vites düşünülebilir. Genelde %10-15 fazla yaktığı söylenebilir.

3-)Küçük çocuk durumu, yük kullanımı açısından bagaj durumunu düşünülmeli.

4-)Kullanım açısından daha çok şehir içi mi, şehir dışı mı kullanacaksınız. Park açısından küçük araç düşünülebilir özellkle şehir içinde.

5-) Araç alırken yakıt seçeneği tercihiniz en önemli noktalardan biri, çünkü benzin biraz pahalı, dizel daha ekonomik. Tabiyki Sıfır araç alırken 30 bin tl ye aldığınız benzinli bir araçın aynı opsiyonu dizelde 3000 tl fazlasına satılabiliyor. Bu sebeple özellikle yılda 10.000 kilometreden fazla yol yapıyorsanız ve de şehir içi daha fazla yol yapıyorsanız kesinlikle dizel alınmalıdır. Çünkü 2-3 yılda bu farkı amorti edebilirsiniz

6-) Benzinli araç alacaksanız araçların katolaklarında örneğin şehir içi yakıt 100 km de 10.4 , şehir dışı 5.6 yaktığını düşünelim. Şehir dışında bu rakam 90 la giderseniz tutmasına rağmen, şehir içi kullanımları daha dikkate alınmalıdır. Eviniz ışıkların çok , yavaş ilerleyen ve çok vites değiştirme durumunuz olan bir mekanda ise bu rakam 12-13 litrelere çıkabilmektedir. Bu sebeple benzinli araç alacaksanız test sürüşü yapın, düşük viteste kullanarak yakıtı deneyin. Yada alacağınız aracın benzin tüketimini kullananlara sorun süprizle karşılaşıp LPG ye mecbur kalmayın. Şayet LPG taktırsanız bile bu sefer garanti sürecinden çıkacağınızı unutmayınız.

7-) Şehiriçi kullanımınız fazla ise özellikle az benzin yakan, motoru düşük araçlar alabilirsiniz.

8-) Alacağınız aracın fiyatlarını sık sık takip edin, kampanya dönemlerini kaçırmamak için devamlı bayilerle kontak kurun.

4 yorum:

 1. NE DEMEK İSTEDİĞİNİ BEN ÇOKKK İYİ ANLADIM

  YanıtlaSil
 2. Bende yazdıklarının altına imza atıyorum. Çevremdeki yoğun baskılara rağmen sıfır km. araç aldım. Onlar yanlış biliyor :))

  YanıtlaSil
 3. Aslında herkes kendi hesabına göre, kendi kazançlarına göre bir alışverişin içinde.Ben herkese saygılıyım. Sıfır aracın en güzel tarafı iki üç milyar kar için ,kafanız yorulmuyor,hele benim gibi haksızlıklara dayanamıyorsanız çok sanayi ile muhatap olmamak en güzeli.Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 4. sıfır araç için son derece detay öneriler yapmışsın. 2. el araç içinde şöyle diyelim: 'kendisine güvenmediğiniz insanın aracına da güvenmeyin'. Yani, mümkünse tanımadığınız, güven vermeyen insanlardan alışveriş yapmayınız.
  taner

  YanıtlaSil