6 Ekim 2010 Çarşamba

DEPREMİ ÖNCEDEN TAHMİN EDEBİLECEKMİYİZ?

  Meslektaşım Sayın Ahmet Ercan’ın net adresinden aldığım bir yazı.

DEPREMİ ÖNCEDEN BİLMEDE BÜYÜK UMUT!
Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN
GNFE-Global Network For Earthquake Forcastings Turkey Director
Ülkeler Deprem Kestirme Ağı Türkiye Başkanı
İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Bölümü
Jeofizik Mühendisleri yıllardır depremlerin önceden bilinmesi(kestirme) üzerine yoğun olarak tüm ülkelerde çalışmaktadır. Sanırım sonuca çok yaklaştık. GNFE olarak son yaptığımız bilimsel araştırmalara göre, depremden 3 ile 5 gün önce depremin patlayacağı ocakta, aşırı bir gerginlik birikmesi sonucu, “gerginlik
dalgaları ya da gravitational waves”, diye anılan, deprem ölçerlerin duyamadığı, büyük dalga boylu, küçük genlikli dalgaların oluştuğunu ilk kez belirledik. Bu dalgaları deprem olmadan 3 ile 5 gün önceden ölçerek, 4,5’dan büyük depremin geliyor olduğunu söyleyebileceğiz. Atropatena diye anılan deprem kestirme düzeneğini depremler çok olduğu Endonezya ile Pakistan’a yerleştirdik. Deneme ölçümlerinde %95 başarıya ulaştık. Aygıtın İstanbul için olanını bu ay içinde İstanbul’daki deneyliğimizde(labratuvarımızda) üretmeye başlayacağız. Aygıtlardan birini İstanbul diğerleri olasılıkla Trabzon, Antalya ile Mardin’e koymayı düşünüyoruz. Bu konuda, Başbakanlık AFAD Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığını yapacağı,  Nisan 17, 2011’de Çanakkale Üniversitesinde uluslar arası çok geniş katılımlı bir toplantı düzenliyoruz. Bu uluslar arası toplantıda depremleri önceden bilme üzerine tüm ulusların bu konuda uzman bilimcileri bir araya gelecek. Basın ile halka açık toplantıda, tüm araştırmalar enine boyuna konuşulacak.
Türkiye Bakanlar Kurulunun işbirliğinin sürmesiyle deprem sorunu ile korkusunun önümüzdeki yıllarda bitmesini ümit ediyoru
KAYNAK


Yukarıda ki yazıdada belirtildiği gibi depremi önceden tahmin edebilen bir cihazdan bahsediliyor. Gerçekten iddialı bir bilimsel gelişme. Aslında bu konuda çok şey konuşulabileceği gibi , belkide hiç bir şey konuşulamayabilir .Niye mi?
Gerçekten doğru ise böyle bir gelişme tamamlanmışsa ne denilebilir?
Mesleğimiz jeofizik ;başta deprem , petrol, maden gibi dünya açısından da önemli kavramların bilimidir.. Deprem sadece Türkiye gündemi değil, dünya  gündeminin de her zaman baş sıralarında olduğu ve merekla takip edilen bir doğa olayıdır. Yıllardır bilimadamlarının rüyalarına dahi giren depremi önceden tahmin edebilme , şu an gündeme  bomba gibi düşmüştür. Evet dünyada buna yönelik çalışmalar vardır, şu ana kadar depremi önceden tahmin edecek bir sisteme ulaşılmamıştır. Ancak fay hareketlerine bakılarak enerjiden yola çıkılarak bazı tahminler yürütülmektedir.  Ama bu çalışmalar şu ana kadar tam anlamıyla bir sonuç vermemiştir. Bu nedenle böyle bir buluşa inanmak istesek de zor gibi..
Diğer bir soru;Şu an bu cihaz bu sonuca varmasa bile ilerde depremi önceden haber verebilen bir sistem gelişebilir mi?
Şahsım adıma bu soruyu yıllardır bende düşünüyorum..Ve cevabım niye olmasın? Gerçekten bilim ve teknoloji ilerliyor. Yıllar önce doğacak çocuğun, cinsiyetini tahmin etmek kainlik gibi idi. Şu an ise ultrasonda mümkün. Dna testinden kimin çocuğu belli olabiliyor. Hatta sperm, kıl örneğinden teşhisler mümkün. Adli tıpta kemiklerden yola çıkarak ölen ve öldüren bulunabiliyor. Uzay anlamında ve de diğer bilimsel buluşlar. Evet deprem niye önceden bilinmesin. Hele hele yaratıcı hayvanlara  (örneğin köpeklere) bu özelliği yıllar öncesinden vermişken..
İşin sonucunu bağlamamız gerekirse her meslekte olduğu gibi  meslektaşlarımızın devamlı irtibatlı ve akademik kurul  mahiyetinde ortak çalışma ve açıklamalar yapmaları gerekmektedir. Buluşu Ahmet,Mehmet  kimin bulduğu değil ülkemize çıkarını düşünerekten hareket etmek gerekir..
Ayrıca böyle bir bilimsel sonuç olursa bile (inşallah) depremi önceden tahmin hayat kurtarır. Binaları geri getirmez. Bu sebeple biz eşşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım. Binaların yapılması gerekli zemin etüdlerinin ciddiyetini  kavrayalım ve büyük depremlere hazırlıklı olalım.. Çok iyi inşaat işçiliği olsa bile  bu binayı taşıyamayacak zeminlerin olabileceğini analiz edelim. 2 kat daha rant elde etmek yerine o bölgenin zemin güvenliğine göre binalara ruhsat verelim. Zaten  depreme dayanıklı yapıların olduğu sürece deprem gelip geçer. Bilimden uzaklaşmadan ve malzemeden çalmadan yapılan yapılara da depremde bir şey olmaz. Bu sebeple mühendisler olarak şu an elimizdeki teknolojiyi kanunlarlada destekleyerek uygulayalım. İnanılmaz demiyerekten de çalışmalara devam edelim.


1 yorum:

  1. japonya'da depremin ne zaman olacağı insanların umurlarında değil. çünkü sağlıklı yapılarda yaşıyorlar. bizim de umurumuzda değil, çünkü en fazla ölürüz, yıkılan yapılarıda yeniden yaparlar. bu durumda depremi tahmin etsen ne olur etmesen ne olur?!

    YanıtlaSil