22 Kasım 2010 Pazartesi

ERKEK ARKADAŞI OLAN LİSEDEKİ KIZLAR LÜTFEN KIZMASIN!!!


SAFRANBOLU FATİH ANADOLU LİSESİNDEN BİR FOTO
ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
AMAÇ GENÇLİĞİN FOTO'DAKİ GİBİ OLMASI DİLEKLERİMİZLE

Etrafımızda şahit olduğumuz kadarı ile  liselerde ve ortaokullarda okuyan kız kardeşlerimizin bir çoğunun erkek arkadaşı mevcut olup, buradaki erkek arkadaş normal arkadaştan ileri dediğimiz  küçük çapta sevgili tabiri ile de tanımlanabilmektedir.
Anne ve babalar kıymetli kız çocuklarını  itina ile büyütmektedirler. Hatta onların okuması için insan üstü gayret sarfederek maddi ve manevi sıkıntılara katlanmaktadır. Amaç ahlaklı, ailesine ve yakınlarına saygılı, iyi bir eğitim alarak ilerde kendi ayakları üstünde durabilen fertler yetiştirmektir. Genelde kız çocuklarımız da ortaokul dönemine kadar  ailenin istediği gibi iyi bir aile kızı olarak büyümektedir. Peki  orataokul dönemine giriş, bir başka evrim olarak da tabir edebileceğimiz ergenlik çağına girildiğinde bir anda neler oluyor da aileler kızlarını tanınmaz halde buluyorlar.
Ergenlik dönemindeki kızlar ilk olarak kabuktan çıkan civciv misali bir şeyler kanıtlama, ben olabilme çabası içine giriyorlar, bir anda hayatında bir şeyler değiştirme, özgüvenini güçlendirme,  gizemli ve gizli bir dünya keşfetme, kendini ailesinden   soyutlama ve ailesi ile daha az zaman geçirme isteği gibi duygulara kapılmaktadır. Farkında olmadan bir depresyona girme ve  ya asabi bir yapıya dönüşme bile sözkonusudur. Bu süreçte fiziksel  gelişim ve duygusal paylaşımlarının çoğunu belki ayıp, çegingenlik sebebi ile aileleri ve öğretmenleri ile değil arkadaşları ve televizyonlarla paylaşmaktadır.
Bu sıkıntılı dönemde  inişli çıkışlı duygular içinde olan kız kardeşlerimiz baba ve özellikle annelerinin düşüncelerini küçük görme ya da onların iyi niyetli ancak aşırı baskısından kurtulmaya çalışmaktadır.
Evet tam bu noktada onların bu karmaşıklığına son vereceğine inandıkları  bir erkek arkadaş edinme heyacanı  onlara ilaç gibi gelmektedir.
Özellikle son yıllarda ki diziler ve de bunların okul versiyonu olanlarında miğdemiz bulanacak kadar vahim olan kız ve erkek ilşikileri gündeme getirilmektedir. İlkokula bile yansıttıkları  bu okul sürecinde sanki her kız ve erkeğin bir sevgilisi  olması zorunlu gibi bir hava verilmiş, hatta erkek arkadaşı olmayan kızların sanki çirkin , beceriksiz , gösterişsiz hatta  sünepe ve  paspal olduklarından bu duruma düştükleri  söylenerek alay konusu haline getirilmiştir.
İkinci bir neden,  bu moda okullara da yansıyarak, okulda eğitimdeki başarısı vede ahlaki yönden kimsenin beğenisini kazanamayan genç kızlar bir anda vücutlarını sergileyerek veya erkeklerle yakınlaşarak değer bulma durumuna gelmektedirler. Özellikle babası olmayan, ayrı olan veya babası ile ilşikilerinde sıkıntılı olan kız kardeşlerimiz bu boşluğu erkek arkadaş ile tamamlamaya çalışmaktadırlar. Bu sebeplerin gösterdiği etki sonucunda artık erkek arkadaşı olmayan bir kız anormal biri olarak  kabul edilmekte vede  diğer arkadaşlarının gözünde beceriksiz, çirkin ve de hatta aptal statüsüne düşmektedir.
Bu genç yaştaki ilişkilerin tehlikesinin farkında olamayan genç kızlarımız ilk olarak eğitim anlamında hedeflerini kaybetmişler, sigara alkol gibi alışkanlıklara başlamışlar, düşünme gücünü kaybetmişlerdir. Farkında olmadan bu süreçte kendilerini bu ortamdan kurtarmaya çalışan ailelerinden uzaklaşmışlar, ahlaki açıdan sarsılmışlar, kişilik bozukluklarına yakalanmışlardır.  Erkek arkadaşları  onların toplumda genç kız olarak farkına varılmalarını geçici olarak sağlasa da ilersi için karanlığa götüren bir araçdan başka bir şey olmamışlardır. Sonuçta  haylaz, gündelik yaşayan, edebsizce düşünen bir genç kız topluluğu  meydana gelmektedir. Bu kızlarımız yirmili yaşların üstüne geldiklerinde  geçmişlerine bakarak belki hatalarını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacaktır. Geriye bakıldığında bir çok maganda erkek arkadaş, üniversite hayatının olmadığı ve hatta kendine değer verebilecek bir eşe ulaşamanın getirdiği bir yanlızlıktan başkası görülmeyecektir.

Sonuçların daha da kötü olmaması için artık
Lise ve ortaokul önlerinde kısa etek ve üst başının dağınık olmasıyla gururlanan, öğretmenlerine saygı ile eğilmeleri gereken yerde lakayit ve laf sokan, elinde sigara, ağzında sakız ile gayri ciddi görünen, lan lun tabirleri ile konuşan ve ya taklidi tarzda konuşup özgüveni olmadan yaşayan , anne babasının sözünden çıkarak  büyüdüğünü sanan, zamanını  sosyal hobi ve eğitimle geçireceği yerde kafelerde geçiren genç kızkardeşlerimi görmek istemiyorum.
Bu kötü dönemdeki genç kızlarımın tek suçlu olmadığını düşünüyorum. Şayet anneler ve babalar kızlarına daha dikkatli ve arkadaşça yaklaşsalar, öğretmenler baneneci  davranmasalar ellerini taşın altına koyma cesareti gösterseler , bizlerde o kız kardeşlerimizi kendi kızımız ve kardeşimiz olarak gördğümüz taktirde  daha iyi, ahlaklı  ve eğitimli nesiller yetişeceğine inanıyorum.

Can İstanbullu

3 yorum:

 1. çok güzel bir anlatım olmuş
  ama değişmiyor işte daha 16 yaşına varmadan hayattan alabileceklerini alıp sonrasında büyük bir boşluk yaşanıyor çünkü yaşayacak tek bir heyecan bile kalmıyor sadece kızlar için geçerli değil bunlar erkeklerde öyle değilmi?
  koluma takacak biri olsun gerisi önemli değil tek dert etrafın gördüğü göz kalp yorulmuşmu yorulmamışmı fark etmiyor pişmanlıklar baş gösterincede elde edemediklerinin üstüne gidiyor kendini kaybediyor her şey annenin babanında elinde değil aynı aileden iki farklı karakter çıkabiliyor ama en doğrusu anlatabilmek her şeyin bir zamanı olduğunun bilincine vardırabilmek

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. Sizinde söylediğiniz gibi bu erkekler içinde geçerli. Toplum olarak kalıcı ve sağlıklı ve de amaçlı bir hayat için uzun soluğa ihtiyaç var. Her kozu anında kullanırsa insan yaşaması için bir anlam kalmayabilir.Sabır,şükür,sadakat ve sevgi olmalıki hayatın anlamı olsun..Tekrar teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 3. tarihin hiçbir döneminde kız olmak istemezdim. o kadar çok zorki işleri ! onlar için tek çözüm biraz radikal olacak ama, fazla ortalıklarda görünmemek(biliyorum o da mümkün değil).
  taner

  YanıtlaSil