7 Kasım 2010 Pazar

MATEMATİK HOCASINI MAT EDEN ÖĞRENCİNİN HİKAYESİ

Matematik hocası yıl sonuna bir kaç hafta kala konuları bitirmişdir ve de öğrencilerin not yükseltebilmesi için ekstradan küçük bir yazılı yapmaya karar vermiştir. Yazılıyı ise biraz daha müfredat dışına çıkarak öğrencilerin soyut olarakda matematiğe bir şeyler katacağını inandığı için farklı bir tarzla yapmaya karar vermiştir.

Matematik hocası öğrencilere şöyle seslenir; Aşağıdaki soruları matematiğin dışında edebi, görsel ve  güncel hayatınızı da ortaya koyarak samimi bir şekilde cevaplamaya çalışın. Söz veriyorum her ne olursa olsun mantıklı bir cevap kağıdı olan öğrenci kurtarma yazılısını geçecektir.

Soru-1   X  nedir açıklayın.
Soru-2   Matematikte sonsuz kavramını açıklayın.
Soru-3   Karmaşık sayılar hakkında  bilgi verin
Soru-4   Yaşantınızda Kare ve Üçgen'e  örnek verin.
Soru-5   Matematik hocası deyince aklınıza ne gelir?
Soru-6   Matematikte Etkisiz elemanı tanımlayın.
Soru-7   Yamuk nedir?

Matematik hocasının tek iyi tarafının verdiği sözü tutan bir adam olarak bilen Cem, son kozunu ortaya
koymaya çalışır. Bu matematik hocası yüzünden sınıfta kalacağı kesinleşen Cem, battı balık yan gider misali soruları korkusuzca cevaplar verir.

Cevap-1   Bilenlerle bilmeyenler bir olurmu diye bize ne kadar söyleselerde gerçek tam tersidir. X diye bilinmeyen en önemli matematiksel kavram olup her zaman matematik camiasınında  volta atıp kafamızı karıştırmaktadır. Bazı facebook üstadları sana değer verip aşkı bulacağıma, X e değer verip Y yi bulurum deseler de, benim gözümde X hala X dir. Bu arada ne zaman bilinecek onuda merak etmiyor değilim.

Cevap-2   Sonsuz, Matematiğin çözemediği sorunların patlama noktasıdır.Ve de sizin gibi hocaların sıkıştığında salladıkları sihirli bir sözcük olup kısaca Allaha havale etmek anlamına geldiğini düşünüyorum.

Cevap-3   Karmaşık sayılar, Kahveci Haydar abinin rakamlar karışmıyo diye  tombala oynatırken devamlı torbayı karıştırması olsa gerek. Hiç bir sefer Tombalayı bırak, bu çıkan karmaşık sayılar yüzünden çinko bile yapamadım. Ah Haydar nasıl karıştırıyon torbayı. Gerçi bu söyledilerimi bir duysa, aman nerden duyacak.

Cevap-4  Kahvede Ben, Ahmet, Hasan ve İsmail hep beraber okey oynarsak kare oluyoz, İsmail

babasından izin alamazsa üçgen oluyoz. Size ekstra daireyi de açıklayım, arkadaşlar bizi izlerse büyük bir daire oluyoz.

Cevap-5  Matematik hocası deyince; Kabus olan matematik dersini, edebi olarak anlattığını zanneden bir okadar daha zorlaştıran sizin gibi zebaniler aklıma geliyor.

Cevap-6  Etkisiz eleman benim gibi hıyarlar olsa gerek, bu kadar yazıp size laf sokmama rağmen sanırım hiç tadam yerine konmayan  ve yine sıfır alacak şahısdan başkası değil diye düşünüyorum.

Cevap-7  Yamuk denilince, Valla hocam size bu kadar hakeretten sonra sanırım alacağım görüntü  olsa gerek.

Üç gün sonra matematik hocası sonuçları açıklar, sıra Cem'e gelir

Hoca şunu söyler
Biz matematikçiler zebanide olsak, öğrencilerimiz etkisiz, vasat biride  olsa verdiğimiz sözleri yerine getiririz, gerisini Allaha havale ederiz..Cem Kurtarma yazılın 100.
Bu arada Haydar, abim olur. Sen anladın onu.

Senaryo ve yazı bana aittir
                                                                           Can İstanbullu


3 yorum:

 1. "Kahvede Ben, Ahmet, Hasan ve İsmail hep beraber okey oynarsak kare oluyoz, İsmail babasından izin alamazsa üçgen oluyoz. Size ekstra daireyi de açıklayım, arkadaşlar bizi izlerse büyük bir daire oluyoz."

  İyi olmuş. (:

  YanıtlaSil
 2. Enes Bey yorum için teşekkür,amaç gülmek..

  YanıtlaSil
 3. süppeerrrr hoccaammm.
  taner

  YanıtlaSil