8 Aralık 2010 Çarşamba

BAYANLAR ÇALIŞMA ALANLARINDA KULLANILIYORLAR MI?

Sosyal çalışma ve kamu alanlarda binlerce bayan kardeşimiz, aldıkları eğitim ve becerilerini hizmete sunmak, aile bütçelerine destek olabilmek için çalışmaktadırlar. Çalışan  bayanlar , şu an toplumda  kısa yoldan zengin olayım veya nerde beleş oraya yerleş düşüncesinde olan erkeklere kıyasla daha onurlu bir hayat mücadelesi vermektedirler.
Ancak bu duygular içerisinde kendi yaşam mücadelesini verme noktasında olan bayanlar ne yazık ki bazı iş kollarında fizikleri ve kadın olmaları sebebi ile özellikle  tercih edilmektedir.
Örneğin alışveriş merkezlerinde bir ürünü tanıtan ve pazarlamaya çalışan park-time çalışanlarının sizce tesadüf müdür çoğunun bayan olması? Hadi tesadüf inandık diyelim .
 Peki bu bayanların genelde eli yüzü düzgün, saçları yapılı, makyajları eksiksiz, hitap tarzları kadınsı olması da mı tesadüf? Bunların üstüne kıyafet seçiminin firma tarafından vede dekolte ve açık olması. Bu çeşit bir ayrımcılık, bir ürünü piyasaya sunuş tekniği olarak değerlendirilse de, bence etik olmayan ve ahlak dışı diyebileceğimiz bir yol olsa gerek diye düşünüyorum. Yani özellikle erkek müşterileri daha kolay standa çekmek için ve daha çok satış yapabilmek için düşünülen bir yöntem. Bu tarzda size ürün tanıtımını yapan özellikle ihtiyacı olan üniversite öğrencileri kız kardeşlerimiz zaman zaman ısrarcı olduklarında üzülerek işin yapışkanlık boyutuna gittiği , ve bunuda bayan kardeşlerimize yakışmadığını düşünmekteyim.

Araba fuarları,  banka standları, iş yeri açılımlarında kurdele kesen görevli bayanlar ve bazı diğer çalışma koşullarında bayanlar  mini etek giymek zorunda mı acaba? Havayolları hostesleri de seçilirken aldıkları eğitim, yabancı dil ve  insan ilşikilerinden ziyade diksiyon, fizik vede bunları sunabilme becerisine göre tercih ediliyor. Neden bu göze hitap ısrarcı bir şekilde isteniyor?

Geçenlerde haber izliyorum, haberi sunan bayan spiker gözleri ve kaşları makyajdan gözükmemekle beraber haberi sunarken seyirciyi etkilemek için  şekilden şekile giriyor. Ancak ölümlü bir trafik kazasını bile yüzünde gülümsemeyle anlatıyor. Tabiki kötü niyeti yok, ancak habercilik eğitimi almadığı için ancak bukadar oluyor. Bu meslek için yıllarını vermiş, haber donanımı olan ancak güzellik açısından yeterli olmadığı için haber sunamayan kişiler ne yapacak?

Sonuç olarak,  eskiye göre bayan çalışanlarda artış var, artık onlarda ayakları üstünde duracak diye sevinirken daha çok vitrin sektöründe kullanılmaları beni bir erkek olarak utandırıyor. Hatta zaman zaman proteste etmek için, gitmem gereken bir standa bile gitmiyorum açıkçası. Bu nedenlerden dolayı bayanların iş kollarında hangi kriterlere göre seçildiklerinin farkına varmaları ve buna göre iş tekliflerini kabul etmeleri gerekmektedir. İnanıyorum ki,  bayanlarımız iş sektöründe beyin ve baceri olarak hakettikleri yerlerde daha da başarılı olacaklardır.
Yazan Can İstanbullu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder