18 Aralık 2010 Cumartesi

BİZ KUMAR OYNAMIYORUZ EĞLENCESİNE OYNUYORUZ.

Birkaçkişinin şans veya farklı  yollarla karşısındakinin parasını hak etmeden almak için oynanan oyunlar grubunu Kumar olarak adlandırabiliriz. Genelde kumar denilince gizli buluşulan yerlerde büyük paraların döndüğü poker, zar atma gibi oyunlar akla gelir. Ancak ne yazık ki kumar oyunları çoğu masum düşüncelerle olsa da bir çoğumuzun hayatında yer edinmektedir. Gelin bunlara bir bakalım isterseniz?

-Arkadaşlarla yapılan halı saha maçlarında işin eğlencesini artırmak ve birazda maçı daha iddalı duruma getirmek için nesine oynuyoruz, gazozuna mı, tatlısına mı?

-Hafta sonu Fener, Galatasaray maçı olduğunda. Özellikle okuldaki gençler veya çalışan erkekler birbirine kendi takımlarının kazanacaklarını ispat etmek için  iddaaya girerler, varmısın dışarda balık yemesine?

Üniversitede okuyan evde kalan bekar öğrenciler, kim bulaşık yıkayacak belirlemek için  hadi tavla atalım mı?

Kahvede oynanan kağıt ve okey oyunlarında oyuna  başlarken, hesabı ödemesine mi oynuyoruz?

Aile içinde tombala oyunlarında. Anne; Hadi çocuklar herkes parasını koydu mu ortaya?

Çocukken oynanan misket oyunlarında. Hadi arkadaşlar misketleriniz nerde?

İşyeri çalışanları ortak hobi ve paylaşım amacı ile, kaçtane piyango bileti alacağız?

Daha çok değişik örnek sunulabilir kumarla ilgili. Sonuçta çok küçük çapta ve de biz eğlencesine oynuyoruz denilse de bunların hepsi kumardır. Amacı da emek harcamadan, üretmeden kolay para kazanmaktır. İşin en kötüsüde toplum ve millet olarak en güzel geleneklerimizden olan  vermek kavramını ne yazıkki kumar ile ne olursa olsun almak olarak değiştirmektir. Hele kumar borcu namus borcudur gibi dangalakça bir sözün bu hastalığı savunma düşüncesine  şaşmamak mümkün değildir?
Bu sebeple ikram yapmak, ödül vermek, yapılan spor müsabakalarını zevk ve centilmenlik için oynamak daha güzel değil mi? Çocuklarımızı bu kötü hastalığa bulaştırmamak dileklerimle
Yazan Can İstanbullu

5 yorum:

 1. koray: Zar atmanın bir tek güzel yolu vardır: Zarı çöp tenekesine atmak
  CHATFİELD

  Kumar, kötülüğün çocuğu, eşitsizliğin kardeşi, belanın babasıdır
  WASHINGT

  YanıtlaSil
 2. Can Bey adeta Türk örf, adet, gelenek ve göreneklerini koruyan elçi gibisiniz.Dilinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler Koray.
  Abdullah Bey sizede iltifatınız için teşekkür eder, değerlerimiz için bir şeyler yapmalıyız, en azından yazmakla.

  YanıtlaSil
 4. emeksiz şans oyunlarının (kumarın) devlet himayesinde yapılmasına ne dersin? kendilerini yaptıkları iş ve geçmişlerindeki başarılarından dolayı çok ayrı yere koyduğumuz, sevdiğimiz bazı şahısların (Rıdvan Dilmen, Sergen Yalçın, vb.) insanlara kumar tiyoları ile yardım(!) etmelerine ne dersin?
  taner

  YanıtlaSil
 5. Taner Bey size katılıyorum, kendini spor adamı olarak gördüğümüz ve de taktir ettiğimiz insanlar bütün emeklerini Rus ruleti oynar gibi riske atıyorlar. Biz onları sporcu olarak görmek isteriz, kumarbaz olarak değil. Ben sporcunun zeki, çelik ve iyi ahlaklısını severim ATATÜRK

  YanıtlaSil