11 Ocak 2011 Salı

BİZ ENSAFLAR ONLAR KÜÇÜK ESNAFLAR


TAKSİCİLER

Abi nereye  diye sorarlar şayet yakın bir yer söylerseniz, bu mesafe için mi beni duraktaki sıramdan çıkardın diyerek nerede ise sizi bakışları ile döverler. Özetle kısa mesafeye bozulurlar, para üstüne homurdanırlar, küsüratı kendilerine yontarlar, sağolsun bazıları da biraz dolaştırırlar.

BERBERLER

Berberler saçınızı keser belli bir müddet sonra, bu kadar kısalık yeter mi? diye sorarlar. Sizde eline sağlık yeterli dersiniz. Bu cevap berberin o an işinin erken bitmesine ve de sizin saçınız çok az kesilmiş olduğundan bir daha ki saç randevunuzun daha erken gelmesini sağlamaktadır. Bu sebeple yılda iki defa fazladan  traş olarak daha fazla para verirsiniz. Saç ücreti örneğin sekiz lira ise yıkayalım mı diyerek basit bir yıkama ile cebinizden en az iki, üç lira daha alırlar. Birde ufak bir çırak sizin üstünüzü süpürme ayağı ile bahşiş avındadır, utanma belasını bir iki de ona derken bir anda bir günlük asgari ücretin nerede yarısını adama verirsiniz.

LOKANTACILAR

Pide, döner, kebap gibi yiyeceklerin porsiyon fiyatını makul tutup sizin aklınıza bile getiremediğiniz ayran, su, salata, soda ve tatlı gibi yiyecek ve içecekleri fahiş bir fiyata çaktırmadan hesabınıza eklerler. Hele bir bayan arkadaşınız veya misafiriniz varsa çoğu şeyin fiyatını sorma şansınız olmadığından artık kazık yemek kaçınılmazdır.


OTO YIKAMACILAR

Hiçbir gideri olmamasına rağmen onyedi, yirmi liraya kadar araba yıkarlar birde bahşiş için nerede ise direksiyona yapışırlar. Bir araba yıkamak için bu kadar para vermek doğrumudur sizce?

OTO TAMİRCİLERİ

Yeter ki düşmeyin sanayiye. Arızalı arabanıza bakarlar, yüzlerini buruştururlar, oflarlar, poflarlar, o ara siz içinizden eyvah arıza büyük acaba ne kadar tutar diye düşünürken, abi nasıl bindiniz bu arabaya diyerek başlarlar, şura bura, falan yer diye sizi iyice baskıya alarak büyük rakama hazırlarlar. Daha sonra abi sen yabancı değilsin derler (ilk defa görmüş olmalarına rağmen) ve biraz sözde indirim yaparlar. Siz büyük fiyata önce inandığınız için daha sonraki fiyata takla atarsınız adama bir ton teşekkür ederek arabanıza atlar çekip gidersiniz. Kazık yemek buna denilir heralde.

AYAKKABI BOYACILARI

Bir ayakkabı boyatıyorsunuz en az üç lira ödüyorsunuz. Boyacı belki on dakika bile sürmeden işini bitiriyor. Günde on ayakkabı bile boyasa köşe tabiki. Ayrıca hiç bir gideri ve sermayesi  yok. Yani gün boyu yatacaklar gelen üç beş kişiyi kekleyip işlerine devam edecekler.

SONUÇ
Aslında daha fazla meslek grubundan bahsetmeye hiç gerek yok. Hani diyoruz ya küçük esnafı bitirdi bu büyük alıveriş merkezleri. Kusura bakmasınlar ama müşterileri kaz yerine koyarak kendileri kendilerini bitirdiler. Milletin bir çoğu asgari ücrete akşama kadar ağır işte çalışacak, bunlar da basit işlerden bir ton para alacaklar. Oh ne ala memleket. Bir de bu mesleklerde bahşiş dilenciliği de cabası. Kusura bakmayın ama zaten bahşiş kelimesini düşündükçe sinirleniyorum. Zaten sen para kazandığın için o işi yapmak durumundasın, bahşiş diye bir şey olur mu? Sağolsun kendini onere etmek için herkese bahşiş verenler yüzünden adamlar biz vermedik diye nerdeyse bizi kovacaklar. Gerçekten zor şartlarda para kazanan insanlar var, örneğin fındık zamanı güneydoğulu kardeşlerimiz bilmedikleri illere çoluk çocuk demeden giderek çok zor şartlarda günlük onbeş, yirmi liraya çalışıyorlar. Kolay yoldan para kazananlar bu insanları görerek biraz utanmalılar bizce.  
Son olarak  mahalle yufkacım sana da bir çift lafım var. Normalde kilosu dört liraya verdiğin yufkayı, salı pazarı olduğu gün üç liraya düşürüyorsun. Madem üç liraya da kar ediyorsun, niye bizi kazıklıyorsun.Yufkan güzel olduğun için susuyorum bak. Hadi bakalım kolay gelsin.
Herkes helalinden azıyla yetinmeli dileklerimle.

Yazan Can İstanbullu

2 yorum:

  1. dayıcığım doğru söylüyorsun ama büyük mağazalarda kazıklıyor etiketin yarısı sezon sonu zamanlarında bile kar ettiklerine göre ...artık sadaka kutusunun yanında bahşiş kutusu da var restaurantlarda :)

    YanıtlaSil
  2. öyle yada böyle (d)üzülüyoruz, tek beklentimiz bari işlerini doğru, hilesiz yapsınlar.
    Taner

    YanıtlaSil