7 Haziran 2011 Salı

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILMALI, KRİTERLERİ NE OLMALI?

Üniversite imtihanına sayılı günler kaldı, imtihanı atlattıktan sonra alınan puanlar ve sıralamalar belli olur ve tüm öğrenciler gittikleri dershanelere  hücum ederler. Rehber hocaları  ve bazı güvendikleri diğer hocaları ile görüşmeler yaparaktan ileriki hayatını şekillendirecek mesleklerine adım atmaya karar verirler. Bu süreç, rehber hocaların öğrencilerin ruh hallerinden  tutun, aile yapılarına ve de maddi imkanlarına kadar olan bir yığın kriteri dikkate almadan, ver puanını al tercihini gibi bir yaklaşımla kabaca tabir paldür küldür tamamlanmaktadır.  öğrencilerimizin hedeflerinin tam anlamı ile belirli olmamaları, bu çağda iş garantisinin  meslek sevgisinin önüne geçmesi vb. sebepler dolayısı ile öğrenciler yanlış ve acele tercih yaparak hem kendilerine, hem de vatanımıza faydalı olabilmenin dışına çıkma noktasına gelmektedirler. Bu da birçok işsiz, gönülsüz çalışan, şahsi ve ülke için genç beyin ve fizik kaybı  gibi sonuçların doğması anlamına gelmektedir.
Öğrencilerin kendilerine uygun mesleği seçmeleri ve uygun iş yerlerinde severek çalışmaları için bu karar arifesinde bazı tavsiyelerimiz olacaktır.
Öğrencilerin tercih  seçiminde en önemli kriteri  kafalarında istedikleri bir  meslekleri olmalıdır. Bu yada şu şekilde bana uyan, zevk alacağım ve de kendi yeteneklerimi kullanacağım kısaca benim mesleğim bu olmalı diyebilmelidirler. Gerekirse  bir kaç kez bile sınava  girmeyi göze almalıdırlar. Bu süreçte madde madde neler yapılabileceğini beraber  gözden geçirmekte fayda vardır.
1-) Puanınız açıklandı ve siz belli bir sıralamaya girdiniz. İlk olarak karar verilmesi gereken bu puan sizin gitmek istediğiniz bölüm için yeterlimi  düşünmelisiniz. Ben bu sene okulla beraber çok iyi hazırlanamadım ve de ideallerimin biraz uzağında kaldım, eğer gelecek sene sıkı bir çalışma yaparsam istediğim bölümü büyük bir ihtimalle kazanabilirim diyorsanız bizce bir dahaki sene tekrar hazırlanın.Yada ben gelecek sene en fazla üç beş puan artırabilirim o da beni daha iyi bir yere götürmez, bir daha bu sınav stresini çekmek bana zor geliyor diyorsanız hiç zaman kaybetmeyin yine sizin özelliklerinize uygun yakın bir mesleğe yönelin.
2-) İnsan bir mesleği bizce her şeyden önemlisi araştırmalı ve isteyerek seçmeli. Yani ömür boyu yapmanız gereken bir iş, sevdiğiniz bir iş olmalı. Etraftan baskı ve telkinlerle meslek seçmeyin, sonra siz pişman olursunuz.
3-) Girmek istediğiniz bölüm sizin ruh, sosyal yapınıza,  yaşam felsefenize  uygun mu?  İnsanlarla beraber olabiliyormusunuz , konuşmayı, seyahat etmeyi  seviyormusunuz, ya da ofis çalışmasına mı uygunsunuz, yalnız mı çalışmak istiyorsunuz iyi düşünün. Mesela Petrol mühendisliği bölümü mezunları petrol kuyularında yani daha çok sahada  ve gece gündüz  yoğun bir tempoda çalışmaktalar. Siz ise masabaşı bir mesleğim, düzenli iş saatim olsun istiyorsanız, bu bölümü yazamazsınız. Seyahati sevmiyorsanız genelde arazide çalışan jeoloji mühendisi  bölümünü seçmeniz yine size uygun olmayacaktır.
4-) Seçtiğiniz mesleğin çalışma koşulları Kamu’ya yönelik düzenli maaş ve rutin bir yapıda mı yoksa özel söktör ağırlıkta olup, zaman zaman çok iyi maaş alınabileceği gibi işsiz de kalınabilecek bir konum da mı? Bu da çok önemli. Öğretmenlik tercihi yapıyorsunuz atama şansınız az, dershanelerde iş bulabilecek kapasiteniz  ve o tempoyu kaldıracak yapınız var mı?
5-) Bayan ve erkek özelliğiniz  mesleğinizle örtüşüyormu? Sıkıntı olabilr mi? Kadın erkek ayrımı diye düşünmeyelim ama özellikle bazı mesleklerde bu çok önemli. Mesela sahada çalışan bayan inşaat mühendisleri genelde tercih edilmez.
6-) Seçeceğiniz mesleğinizin anne, baba gibi  yakınlarınız yapmakta mı, ilersi için avantaj olabilir mi? Özellikle çok az gündemde olan ve kimsenin çok bilgi sahibi olmadıkları meslek gruplarında  şayet babanız ve ya çok yakınlarınız çalışıyorsa iş bulma açısından sizin için çok büyük bir avantaj olabilir. Popüler olan dişçilik gibi meslekler içinde de geçerli olabilir bu söylediklerimiz. Babanız dişçi ve muayanesi var ise, sizin dişçilik tercihiniz çalışma hayatınız için iyi bir başlangıç olabilir.
7-) Aşağı yukarı  bir kaç bölümü kafanızda oturttunuz, bu mesleklerle alakalı ciddi araştırma yapın. Diyelim inşaat, makine, elektirk mühendisliği  bölümlerinden birini  seçmeye karar verdiniz. Özel ve kamuda çalışan bu meslek grupları  çalışanları ile geniş bir iştişare yapın, artı ve eksileri ve de size uygunluğunu tartarak son sözü bu şekilde söyleyin.
8- )Gideceğiniz  bölüme karar verdiniz. Bu sefer  dört  veya daha fazla yıl okuyacağınız bu bölümü hangi şehirde okuyacağım, buna nasıl karar vermeliyim?
a-) Üniversitenin eğitim tarzı nasıl. Yaz okulu var mı bunu araştırın, not ortalaması nasıl, final bütünleme sistemlerini araştırın. Bu arada benim kendi fikrim, Yaz okulu, neden icat edildi? Çünkü gereksiz ve yıpratıcı. Üniversite tercihinde bence önemli bir kriter durumunda bunu atlamamak gerekli.
b-)Hazırlık olarak yabancı dil eğitim olup olmaması iyi düşünün?
c-) Gideceğiniz üniversitenin  bulunduğu ilin kültür ve sosyal durumu nasıl, size ne katabilir?
d-) Ailenizin oturduğu yere, ulaşım nasıl olacak?
e- )Seçtiğiniz ilde yakın akraba desteği olabilir mi?
f-) Kendi memleketinizde istediğiniz bölümün olması durumunda yaşadığınız yerde devam edip maddi külfeti  minumuma indirmek veya gurbette farklı bir yerde yaşam savaşını başlatmak mı gerekir?
g-) Kafa dengi liseden arkadaşınızla tesadüf aynı bölümü istiyorsunuz, şayet puanınız yakın ise aynı ili tercih etmeniz size gurbette avantaj sağlayabilir.
9-) Aşağı yukarı bölümü şekillendirdiniz iline karar verme noktasında son olarak seçenekleri bir veya ikiye düşürdünüz. Tavsiyem günü birlik gidin ve o üniversitenin kampüs, sosyal olanaklarını gezip gelin, çünkü uzun yıllar orada okuyacaksınız .
Sonuç olarak daha bir çok parametre eklenebilir tercih seçiminde. Burda önemli olan kendinizi, kapasitenizi, hayal ve gerçekçiliğinizi tanımanız önemli. Birde size yol gösterecek, sabırlı, güvenebildiğiniz bir veya iki kişiden destekle bu süreçi yaşamanız. Her şeyin hayırlısı diyerekten kolay gelsin
Yazan Can İSTANBULLU

2 yorum:

  1. dayıcığım bence o bölümde okuyana veya o mesleği yapana danışılmalıdır .hayatta en değerli bilgi tecrübedir ve dam düşenin halini damdan düşen anlar . yani dersane falan hikaye bence :D

    YanıtlaSil