8 Ekim 2011 Cumartesi

KADINLARA ŞİDDETİN SORUMLUSU YİNE KADINLAR MI?

Yazan Can İstanbullu

Şu günlerde hemen hemen hergün birkaç kadın öldürülüp yine bir çoğu farklı şekilde şiddete maruz kalıyor. Bunlar sadece bize ve  mahkemeye yansıyanlar. bir çoğuda  yuvalarının ve çocuklarının zarar görmemeleri için bu şiddete katlanıyorlar  ve de içlerine atıyorlar .  Peki bu şiddeti yapan erkekleri kim yetiştirdi? Anneler  olsa gerek dimi. Babaların sorumluluğunu atlamıyorum, ayrıca bu suçluları da savunmuyorum ama çözüm noktası bence yine kadınlardır.

 Kadınların  en büyük yanlışı çocuklarını kız ve erkek olarak ayırmalarıdır. Yani kız çocuklarını daha terbiyeli  yada namus ve ahlak noktasında daha hassas yetiştirirken  erkek çocuklarını da  vurdum duymaz,  başıboş bırakmaktadırlar. Hatta biliyorum, çoğu kadın erkek çocuğunun kız arkadaş sayısı ile gurur duyar, yarın bir dedikodu çıksa bile aman banane kız annesi düşünsün diye kendini geriye çekiverirler.
Bir anne yetiştirdiği erkek çocuğa Allah korkusu ve sevgisi,  dürüstlük ve ahlak, vatan ve millet sevgisi ve de kul hakkı kavramlarını anlatabilmişse bu kişi evlendiğinde kendine emanet edilen eşe bırakın el kaldırmayı  kötü bir söz  bile söylemeyecektir.
Bizim daha önceki nesil annelerimiz çocuklarını abdestsiz emzirmezler, onları bütün zorluklara rağmen belli bir saygı ve ahlak çerçevesinde yetiştirirler,  iyi bir evlat olmaları  için  devamlı  dua ederlerdi. Babaları ise haram lokma yedirmemek için gece gündüz çalışırlardı.
Peki Bundan sonra yapılması gerekenler ne olmalı ?
Hukuk anlamında caydırıcı cezalar verilmelidir. Ancak acilen Türk halkı olarak manevi ve milli değerlerimize  tekrar kavuşmalıyız. Ailedeki saygı, anne, baba otoritesi hatta dede ve nene otoriteleri tekrar gelmelidir. Büyüklerinden utanmayanlar yarın en ahlaksız şeyleri yapabilme cesareti bulacaklardır.
Yalvarıyorum ablalara, annelere lütfen çocuklarımıza sahip çıkalım.  Çoğu bayan sağlık problemi nedeniyle belki de çocuk sahibi olamıyorken siz elinizdeki evlatların kıymetini bilin. Yoksa onlar yarın belki eş dövecek, gasp edecek, veya insan öldürecek  en basiti ne bir hayvan sevgisi nede çevre sevgisinden bihaber olacaklardır.
Tüm annelerin ellerinden öpüyorum..
Yazan Can İstanbullu

3 yorum:

 1. Gerçekten Farklı bir bakış açısı...farklı derken gerçek bir bakış açısı olarak değiştireyim....:)) ben genede ümitsizim bu konuda..:)) Güzel bir hafta sonu diliyorum....))

  YanıtlaSil
 2. Can Bey,
  ne yazikki bütün ncanavarları anneler doğuruyor. Yetişmesinde katkı sağlıyorlar. Ne yazikki kadınlar8ımız feminist düşücelerle saygınlıklarını kaybettiler. Artık, otobüste, serviste, sosyal alanlarda eski saygıyı görmüyorlar. Kimse yer vermiyor. Kendini toplamıyor onları görünce...

  YanıtlaSil
 3. Adsız
  Söylediğiniz gibi artık eski saygıyı göremiyorlar..Ne ekersen onu biçersin
  Farklı bakış

  YanıtlaSil