15 Ekim 2011 Cumartesi

SİZ HİÇ MERHABASI YANINDA ÇAY İÇTİNİZ Mİ?

Safranbolu’nun Kavaklar çay bahçesi yıllardır aynı mütevaziliği ile hizmet vermektedir. Bundan yaklaşık yirmi  yıl önce bu mekanla tanıştım . Kavak ağaçlarının altında sekiz on masalık,  içinde küçük  bir havuza sahip olan bu mekan kendisi gibi mütevazi  bekar ve ailelerden müşterileri ağırlamakta idi. Kendi halinde çıt çıkmayan huzur dolu bir ortamdı. Ancak bu mekanın asıl farkı bizim için, yirmi yıl önce yaklaşık yetmişli yaşlarda orta giyimli eli titreyerek servis yapan Cemal amcanın varlığı ile tanıştırmasıydı.

 İlk gittiğimde çay getiren bu amca, çay servisini yaparken Merhabası Yanında, Gazoz servisi yaparken de  Merhabası İçinde demişti. İlk duyduğumda refleks gereği çayın yanında bir şey mi getirdi diye bakınmıştım. Daha sonra her geldiğimizde bu hep  böyle devam etti. Hatta bir misafiri götürdüğümüzde onun tepkisini görmek bizi güldürüyordu. Zaman geçti, Cemal amca servis yapmıyordu artık. Sorduk,  yaşlı, hasta dediler. Sanırım sonrada rahmetli oldu. O kültürü yanında çalışan genç delikanlı devam ettirmeye çalışıyordu en son hatırladığım. Büyükşehirde bir çok lüks ve   şık ortamlarda çay içtik ve iyi hizmet gördük. Hatta bazısı bahşiş almak için abartı kibarlık ve güleryüz gösterdi. Ancak çayı getirirken bütün samimiyetini ortaya koyan, müşterisi ile içten iki çift laf eden Cemal amcanın çayı,  hele Merhabası Yanında'lı çayı tabiki daha başkaydı. . Şu an  Merhabası Yanındayı gülerek değil unutulmaya giden bir kültürün önemini farkederek hüzünle anıyorum ve daha iyi anlıyorum.  Bende bu yazıma Merhabası ile beraber, diyerekten saygılarımı sunuyorum.

Not: Yazı benim hayatımdan alınan gerçek bir kesit olup mekan hala Safranboludadır. Cemal Amca bu kesitin gerçek kahramanıdır.2 yorum:

  1. aynen dayıcım gözleme falanda yapyolar ve yazın acayip kalabalıktı :D

    YanıtlaSil
  2. Koray
    evet ora başkadır. Yaz gelse de tekrar gitsek..Bu arada sanırım seninde canın gözleme istedi heralde şu an

    YanıtlaSil