21 Kasım 2011 Pazartesi

TAKIMIM KARABÜKSPOR TRİBÜNÜNDE MAÇ İZLERKEN BUNALDIM

Hafta sonu Ankara 19 Mayıs  stadında Ankaragücü - Karabük maçına gittik dört kişi.  Karabükspor için ayrılan kale arkası girişinde bekledik şehir dışından gelen taraftarlarla beraber stada girmek için. Ve belli bir süre sonra bizim Karabüksporlu taraftarlar belirdi. Geç kalmanın etkisi ile bir anda arenaya salınmış boğa misali  kapılara hücüm ettiler. Tezahüratlar eşliğinde  gişe girişinde yan tellere, demir sutunlara vurmaya başladılar. Sıra mıra demeden  itiş kakış hengame içerisinde gişeleri zorladılar. Neyse sonunda allem gallem girdik tribündeki yerlerimize.

Karabük’ ten yedi otobüs civarı gelen taraftarlar hemen maç havasına girdi. Bu grubun yanında bizim gibi Ankarada yaşayan  yetmiş-seksen kişilik daha sessiz bir grup oturmakta idi. Fanatik taraftar grubundan biri maçı bıraktı bizim gruba’’Siz ne biçim maçı izliyorsunuz, nasıl Karabüklüsünüz? Ayağa kalkın, yok şunu yapın, niye geldiniz?’’ gibi ağza alınmayacak laflar söylemeye başladı. Hatta bir ara fanatik gruba bizim için küfür bile ettirmeye kalktı. Bu kişi sanırım aşırı alkollü bir arkadaştı. Neyse kimse üstelemedi. Ama bu kişiye, ne Karabük’ten gelen grup bir şey söyledi nede polisler çok ciddiye aldı. Allahtan kendi içimizde proveke erken kesilmiş oldu. Zaman zaman küfürlü tezahuratlar yapıldı.
Bu arada Karabük’ten gelen grupta birçok kişinin kısa kollu giymesi de çok normal değildi bu soğukta. (Sanırım aşırı alkol alınmış). Maç sonunda da Ankaragüçlü üç beş kendini bilmezin tahriki sonucu bizim tribün Ankaragüçlü trübüne bir kaç su vs attı. Allahtan bu da büyümedi. Bu aradada Ankaragücü taraftarı çok centilmence Karabük’ü alkışladı bunuda belirtmekte fayda var.  Misafir takım seyircisi olduğumuz için geç çıkartıldık. Bu esnada da biraz deşarj olmuş bizim taraftarlar çevik kuvete dönerek ‘’Amirim MAVİ ATEŞ  (Karabüksporun  taraftar grup ismi) diye bağırsana’’ diye polisleri gülümsettiler.
Sonuç olarak maçı izlemekten ziyade kafam bu şeylerle meşgul oldu. Maça gitmenin gerçekten çok zor olduğu ve de spordan başka herşeye dönüştüğünü bir kez daha  burda görmüş oldum. Bu vesile ile Karabükspor yönetimini şiddetle eleştiriyorum. Aslında yüzlerine baktığınızda pırlanta gibi gençler  oldukları belli olan Karabük’ten maça gelen bu kardeşlerimiz ( Zaten zaman zaman ülkeyi seven sloganlar atmalarından belli.) neden her an her şeyi yapabilecek ruh halindeler bunu düşünmek lazım.
Bu grup Karabükte genelde işsiz olan, okumamış, ailevi problemleri olan kişilerden oluşuyor  sanıyorum. Bu gençleri otobüs  ve  maç bileti bedava, birde üç beş kuruş  harçlık vererek  gaza ve dolduruşa getirerek maça değilde sanki savaşa gönderir  gibi niye gönderiyorsunuz?  Otobüslerde gelirken neler öğretiliyor merak ediyorum. Niye başlarına aklı başında olgun ve tecrübeli abilerini koymuyorsunuz. Bu arkadaşların arasına yeni karışan lise öğrencisi sizce neyi öğrenebilir, deplasmana gittik yüz kişi  rakipe küfür ettik kırdık geçirdik bunlamı gurur duyacaklar? Yazık değil mi bu genç kardeşlerimize. Karabükte bu gençlerle ilgilenseniz, spora ortak etseniz onlara yatırım yapsanız ondan sonra bu organizasyonlara gönderseniz şarkılarla türkülerle ülkeye mesaj yollasansız iyi değil mi? Beşiktaş’ın Çarşı grubu ne güzel insanca dünyaya mesaj yollayıp kendini izlettiriyor ve  hatta kendini aşabiliyor.   Bu arada  küçük kızımı da hava iyi olsa getirecektim mümkün gözükmüyor sanırım bunu da belirteyim.
Burdan yola çıkarak bu gençlerimizin yolunu bekleyen, onları el üstünde tutan, vatana millete hayırlı evlat olsun diye dua buyran anne ve babaları var. Nasıl olur bilmiyorum ama kavganın, kargaşanın ortasına bu gençleri atmayalım. Onlara sporun ruhunu ve kendi geleceklerine yön verebilmeyi anlatalım. Saygılar sunuyorum
Yazan Can İstanbullu

2 yorum:

  1. Malesef Türkiye olarak futbola veya diğer spor dallarına yeterli önemi veren bir ülke değiliz. Özellikle içinde bulunduğumuz son zamanlarda izlediğimiz futbol müsabakalarından zevk alamaz olduk. Türkiye de spor adına çok büyük adımlar atılması gerekiyor hemde hiç vakit kaybetmeden....

    YanıtlaSil
  2. Sayın C-25
    Görüşlerinize aynen katılıyorum. Gençlerin çıkış yolu spora yatırımdan geçiyor
    Blog Farklı Bakış

    YanıtlaSil