14 Mart 2012 Çarşamba

ESKİDEN DİLENCİ DIŞARDA İDİ, ŞİMDİ İSE HER YERDE

İnsanlar birbirine yardım etmelidir. Zekatını, sadakasını, diğer yardımlaşmalarını  eksiksiz yapmalıdır. Hediyeleşmeler gerekmektedir. Böylece toplumda gelir anlamında çok kazananlar az kazananlara destek de olunmuş olur aynı zamanda.
Ancak son zamanlarda dikkatimi çeken belli bir kesim hep hazır yeme gayretinde. Tasarruf yapmadan, çalışmadan ne gelirse kardır anlayışına sahip olmaya başladı. Özellikle erkekler de bile bu gözükmeye başladı. Evin rızkını temin etme, çoluk çocuğunu kimseye muhtaç etmeme gururu sanki enayilik gibi görülmeye başlandı.  Koskoca adamlar geçinemiyoruz diye ağlamaya yahut başka haksız kazançlara meyil etmeye başladı. Genç delikanlılar ana- babasına bakma yaşında olmalarına rağmen hala onların emekli maaşlarına muhtaç  yaşamaya başladılar. Hele hele devletin, zorda kalan insanlara yardım yapması bile suistimal edilmeye başlandı. Yani devletten de ne koparırsak  gibi düşünceler ağır basmaya başlandı.
Maddi durumu kötü olan insanlar kendi rızıklarına şükretmeyip daha fazla kazananları sorgular vede suçlar hale geldiler. Nasıl kolay para kazanırımlar artmaya başladı. Kutsal meslekler öğretmenlik ve doktorlukta bile para herşeyin önüne geçmeye başladı.  Yani çok fazla söze gerek yok. Her  adımda  beleşçilik ve başkasının sırtından geçinme hesapları yapılıyor şu günlerde. Helal kazanç, sabır, şükür, tasarruf, başkasının hakkını yememek, Allahdan korkmak ve ona sığınmak gibi kavramlar yok olmaya başladı.  Bilmiyorum toplum olarak nereye gidiyoruz? Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.
Yazan Can İstanbullu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder