19 Temmuz 2012 Perşembe

GÜNLER UZUN, ORUCU NASIL TUTACAĞIZ TELAŞINA DİKKAT!

Yine mübarek bir ramazan ayının arefesinde ben de dahil hepimizde bir tedirginlik var. Sebebi ise Ramazanın yaz ayına gelmesi ve günlerin çok uzun olması. Gerçekten bu sene oruç tutmak çok zor. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Hal böyle olunca insan ister istemez nerede ise tövbe haşa şeytanında yardımı ile yine Ramazan kapıya dayandı  diyebiliyor.
Evet zaten Oruç zor ve sabır isteyen bir ibadet. Zaten ödül de bu nefse uygulanan sabrın sonunda değil mi? Ben aslında ne kadar uzun ve sıcak olursa olsun Ramazanın gelmesini isteyenleri    işaret etmek istiyorum.  Bu kişiler akşam sofralarına ne koyabileceklerini bilemeyenler yani fakir fukara insanlar. Mübarek Ramazan sayesinde bizlerinde içinde olduğu durumu iyi olan insanlar sadaka ve yardımlaşmayı aklımıza bu ayda getiriyor çevremizdeki  güçsüz insanları bu vesile ile hatırlıyoruz. Yani biz sadece Ramazan da aç kalırken bu insanların yıl boyu aç kaldıklarını ancak anlayabiliyoruz. Evet bizim azgınlıklarımızı, israflarımızı bize hatırlatacak olan ve  nefsimize dur diyecek bu ayın bize talaş değil iyi taraflarını görmek gerekmektedir. Çünkü bu ay gerçekten atmosferi farklı bir ay. Fakiri anlayıp yardım yapmayı fırsata dönüştüreceğimiz, bir bardak su için neler verirdik diyebileceğimiz bir ay. Manevi temizliğimizi yapabileceğimiz bir ay.
Düşünün niye Ramazanda kavga, cinayet, tecavüz vs olmuyor niye bu ayda paylaşabiliyoruz çoğu şeyi. Nedeni basit derdimiz büyük. Açsınız, sizin bu açlığınız herşeyin önünde. İsteyerek oruç tutuyorsunuz ve sizi saatlerce aç bıraktıran duyguya kızamıyorsunuz. Zorlanıyorsunuz , yıpranıyorsunuz ama keyif de alıyorsunuz. Normalde trafikte çatacağınız biri de sizle aynı derdi paylaştığından olsa gerek onu anladığınız için sabır gösteriyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse azıp, külhanbeyi olan bir şahıs bile oruç sayesinde kedi gibi bir tas suya muhtaç olduğunu ve zayıf olduğunu anlayabiliyor. Yani Allaha sığınıp bazı şeylerin farkına varabiliyoruz. Bunu bende tam söyleyemesemde nefis zor söyletiyor ama Oruç ayının bu bereketini düşünürsek bitmemesini istemeliyiz diye düşünüyorum. Hadi bakalım Allah kabul etsin şimdiden.
Yazan Can İstanbullu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder