3 Ağustos 2012 Cuma

KÜFÜR ETMEYİ ÖNLEMEK İÇİN, AĞZIMIZA RUHSAT MI VERİLSİN?

Beraber yaşadığımız toplumda günün akışı içerisinde bir çok insanla çeşitli sebeplerle bir şeyler paylaşırız. Alış veriş yapılırken, yemek yenilirken, çay içilirken, spor yapılırken, yolda yürürken, araba kullanırken ve daha bir çok aktivitede insanlarla iletişim içerisindeyizdir. Günümüz şartların zorluğu, sabır ve  anlayış kavramının azaldığı bu günlerde zaman zaman bu ilişkilerde gergin anlar yaşayabilmekteyiz. Toplumda diğer insanlarla yaşanılan  sıkıntıların bir çoğunu ufak tefek mimikle yada uyarılarla veya sitemlerle geçirmekteyiz. Ancak öyle durumlar ve anların yaşandığı  bazı olaylarda ise bir anda barut ateş ikilisi gibi patmalar olabilmektedir. İki kişi veya grupların tartışmaya girip sorunları çözmesi gerektiği bir anda yapılan bir küçük Küfür bir anda ortalığı karıştırabilmektedir. Hatta bu küfür, darp-yaralama-ve adam vurmaya kadar gidebilmektedir.
Peki nedir Küfür? Küfür, karşısındakini  o an için rencide etmek için kullanılan kötü tabir ettiğimiz kelimelerdir. Hele bu küfürler anne-aile-sülale gibi değer verdiğimiz zümreler olunca iş iyice çığrından çıkmaktadır. O zaman burda şu soru akla geliyor. Kendiğimiz için önemli olan, anne, aile, bacı, sülale, futbol takımı, vs gibi etkenleri karşısındakini üzmek için aşağılamak ne derece doğru. Yani senin için bu kavramlar saygın ise karşındaki içinde öyle değilmi? Peygamberimizin ‘’Sana yapılmasını istemediğin bir  şeyi başkasına yapma’’ Sözü burada kendini göstermiyor mu? Şu an basit gibi görünen bu küfür ne yazık ki Ruhsatlada ağızda taşınamıyor ? Yani silahı engelliyorsun, bıçağıda yasaklıyorsunuz peki Ağzımızı ne yapalım? Onuda mı ruhsatla kullanalım?
Sonuç olarak bazen cinayetlere kadar giden bu küfür olayı çok ciddiye alınmalı çocuk yaşta kazanılan bu kötü alışkanlığın önüne geçilmeli diye düşünüyorum. Bu süreçtede Öğretmenlere, İmamlara, Spor eğitmenlerine çok sorumluluk düşüyor diye düşünüyorum. Tabiki Anne ve babalara.
Lütfen Ramazanda yeme-içmeye kapattığımız ağızlarımızı  küfürede kapatalım.
Yazan Can İstanbullu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder